Kibice w sprawie metropolii

Kibice zrzeszeni w Polonia Bydgoszcz Net F@ns tradycyjnie z okazji derbów Pomorza i Kujaw przeprowadzili ciekawą akcję, tym razem dotyczącą lokalnej walki o utworzenie metropolii.

Zgodnie z tradycją ostatnich lat, kibice z Polonia Bydgoszcz Net F@ns przeprowadzili akcję „zaczepną”, która ma rozbudzić emocje obu rywalizujących stron. Kilka lat temu wynajęli motolotnię, która podczas meczu derbowego w Toruniu zrzuciła nad stadionem ulotki informujące o sukcesach bydgoskiego klubu i wskazujące jego przewagę nad toruńskim. Podczas derbów w 2009 r. na Motoarenie rozwinęli ogromną „sektorówkę” z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, który kibicował żużlowcom Polonii.

Tym razem ich pomysł wiązał się z walką obu ośrodków o przewodnictwo w potencjalnej metropolii. W czwartek (10 maja) do skrzynek części mieszkańców Torunia trafił list, którego treść prezentujemy poniżej:

„Drodzy Mieszkańcy Torunia,

Poziom naszego życia zależny jest w olbrzymim stopniu od otoczenia w jakim funkcjonujemy. Tego otoczenia jako ludzie nie jesteśmy w stanie kształtować indywidualnie. Możliwe jest to tylko w ramach społeczności. Dalszy rozwój Polski jako całości, ale również naszych lokalnych i regionalnych ojczyzn zależny będzie od współpracy ośrodków miejskich zarówno tych największych, jak i tych mniejszych. Kooperacja ta ma przyjąć formę metropolii.

Jesteśmy pod dużym wrażeniem zaangażowania mieszkańców Torunia w budowę własnej przyszłości. Determinacja elit politycznych i naukowych jest wzorem do naśladowania dla całej Polski. Z pewnością jest przykładem dla nas. Swoją ambicją uzasadniacie chęć sterowania metropolitalnym obszarem, którego zasadniczą i kluczową częścią jest Bydgoszcz. Dla Was 358.000 jest równe 206.000 (wszak to liczby mieszkańców Bydgoszczy i Torunia), a siedem tytułów mistrzowskich Polonii Bydgoszcz, to mniej niż cztery Apatora Toruń. Z uporem godnym osła chcecie głosić światu, że Port Lotniczy Bydgoszcz znajduje się również w odległym o 50 km Toruniu. Nie przekonują Was inne dane statystyczne i rankingi, które wskazują jednoznacznie, że Wasz sąsiad jest prawdziwym liderem regionu. Jesteście światłym przykładem, że można kreować rzeczywistość wbrew rozsądkowi.

Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie również naszych ambitnych dążeń. Tak jak Wy wiedzeni troską o własną przyszłość chcecie tworzyć metropolię toruńską, tak my chcemy utworzenia metropolii wąchockiej. Naszym celem jest ustanowienie Wąchocka siedzibą władz i dominującą częścią metropolii warszawskiej (którą dla satysfakcji warszawiaków tymczasowo nazywać będziemy wąchocko-warszawską, później usuwając z nazwy człon „warszawska”). Rząd wielokrotnie pokazał, również w kwestii metropolii, że jest w stanie akceptować i wprowadzać rozwiązania nieracjonalne i sprzeczne z interesem obywateli. Wy pokazaliście, że jesteście w stanie takie rozwiązania Radzie Ministrów przedkładać, skutecznie je przeforsowując. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi metropolie toruńska i wąchocka mogą być równymi sobie perłami polskiej urbanistyki.

Jeżeli bliska jest Wam ta idea wejdźcie na stronę www.metropoliawachocka.80.plZ braterskim pozdrowieniem,

WĄCHOCK”

www.pbnf.pl